26.03.2014

Göztepe Metro İstasyonu Hizmete Açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Göztepe metro istasyonunu hizmete açtı. Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarında deneme seferleri ise 30 Nisan'da başlayacak.

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Hatay ve İzmirspor’un ardından Üçyol-Üçkuyular hattının üçüncü İstasyonu olan Göztepe’ye de seferleri başlattı. Bir süredir deneme çalışmaları gerçekleştirilen Göztepe İstasyonu'nda seferlere geçildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirspor ve Hatay istasyonlarının açılışında olduğu gibi, Göztepe İstasyonu’ndan binişleri de ücretsiz yaptı. Göztepe İstasyonu’ndan binen yolcular, işletme sıklığının planlama çalışmaları süresince metroya ücretsiz giriş yapabilecekler.

Üçyol-Üçkuyular hattında Hatay, İzmirspor ve Göztepe İstasyonlarını devreye alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, halen ray döşeme çalışmaları devam eden Poligon ve Fahrettin Altay istasyonları için de 30 Nisan 2014’de ise deneme seferlerine başlayacak. Böylece Bornova Evka 3’ten Fahrettin Altay’a kadar, şehrin bir ucundan diğer ucuna yarım saat gibi kısa bir sürede, metro rahatlığı ve konforu ile kesintisiz ulaşım sağlanacak.

Göztepe istasyonunda seferlerin başlamasıyla birlikte İzmir Metro A.Ş. 15 istasyonda toplu ulaşım hizmeti vermeye başladı.  2012 yılında açılan Ege Üniversitesi ve Evka 3 İstasyonları ile İzmirspor ve Hatay istasyonlarının ardından, güzergah 15,5 kilometreye ulaştı. Göztepe İstasyonu ile de rakam 16.5 kilometreye yükseldi. Yakında hizmete girecek Poligon ve Fahrettin Altay ile istasyon sayısı 17, güzergah uzunluğu ise 20 km.'ye ulaşacak. Ayrıca, Göztepe İstasyonu'nun açılmasıyla yolcu sayısında da büyük artış bekleniyor.

Göztepe İstasyonu 3 katlı ve 10.500 metrekare inşaat alanı ile İzmir Metro sisteminin en büyük istasyonlarından birisi. İzmir Körfezi'ne yüksekten bakan konumu ile jeolojik yapısı çetin özellikler taşıyan bu istasyonun inşası da çok özel mühendislik metotları gerektirdi. 26 metre derinlikteki istasyon tamamen yerleşim alanlarının altında yapılan imalat ile gerçekleştirildi.

Göztepe İstasyonu peron katı, bilet holü katı ve ara kat olmak üzere 3 kattan oluşuyor. Yol seviyesine bağlantıyı sağlayan üç yolcu girişi ve iki adet engelli asansörü bulunuyor. İstasyonda 18 yürüyen merdiven  ve 5 asansör hizmet veriyor.

Peron katında 125 metre uzunluğunda iki platform ve iki adet engelli asansörü bulunuyor. Bilet holünde iki gişe, idari birimler ve 16 turnike yer alıyor. Ara kat, aynı zamanda, trafik akışının yoğun olduğu caddenin iki tarafı arasında yaya alt geçidi olarak hizmet verecek şekilde tasarlanmış.