26.12.2017

GAZİEMİR'DE KİRALIK-SATILIK KONUTTA SON DURUM

İzmir’in son zamanlarda yükselen değeri haline gelen Gaziemir’de ki konut piyasasına genel bir bakış yapmak adına bu yazımızda siz sevgili BORAN EMLAK takipçilerine yatırımlarında faydalı olmayı umut ediyoruz.

      Gaziemir’in ilk etapta demografik yapısını inceleyecek olursak; yıllık ortalama %0,15 artışla 132.566 kişinin yaşadığı ilçemizdeki demografinin dağılımı ise aşağıdaki gibi şekillenmekte.

MEDENİ DURUM                           

%66Evli %24 Bekar

YAŞ ARALIĞI

0-14                                  : %20.4

15-24                                : ,3

25-34                                : .4

35-44                                : ,4

45-54                               :  .9

55-64                                :   %9,5

EĞİTİM DURUMU

Öğrenim Görmemiş             :   

İlkokul                                  : %21,5

Ortaokul                               : %22.3

Lise                                      : %24,7

Üniversite                             : %21,5

MEDENİ DURUM

Eşi Ölmüş                               : %4,1

Boşanmış                               : %4.9

Evli                                         : %66,6

Bekar                                     : %24.4

 

Bu demografik bilgiler ışığında Gaziemir’deki konut piyasasının hem kiralık hem satılık bağlamda incelediğimizde, ilçenin artan m2 fiyatlarının ve kira getirisi yükselmesinde eğitim durumunun artışı ve bölgedeki nüfusun %25’nin bekar yaşayanlardan oluşu oldukça etkili gözüküyor. Bu olgu aynı zamanda bölgedeki 1+1 eşyalı konut kiralamalarına hızla yansıyor.

Gaziemir’i lokasyon olarak incelediğimizde ADNAN MENDERES HAVAALANI, EGE SERBEST BÖLGESİ, İZMİR ENTERNASYONEL FUAR ALANI, İTOB, KISIKKÖY, SARNIÇ, OPTİMUM AVM gibi birçok iş kolunun bir arada bulunuşu ve lokasyonun çevre yolları ile beslenip ulaşım kolaylığının oluşu birçok ulusal ve uluslararası firma tarafından cazibe merkezi haline gelmesini sağlıyor.

Gaziemir’de konut piyasasını oldukça yüksek etkiliyen faktörlerden biri de askeri birliklerin oldukça yoğun konuçlandığı bir bölge olması. 2017 yılı içerisinde alınan karalar doğrultusunda boşaltılan askeri lojmanlar ilçedeki kiralık ve satılık konut piyasasını yukarı yönde etkiliyen faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmakta.

Gaziemir son dönemlerde eğitim adınada özel oklulların ve kolejlerin de konuçlanma adına çok tercih ettikleri bir bölge haline gelmeye başladı.İtü geliştirme vakfı,Uğur okulları,Ege üniversitei geliştirme okulları,Derece koleji,Rota koleji gibi bir çok eğitim krumu yatırımlarını özellikle gaziemir ve çevresinde konumlandırdı.

Eğitim adına henüz bölgede bir yüksek öğrenim krumu olmamasına rağmen iş dünyasında ki hızlı gelişmeler bölgedeki residence tarzı konut ihtiyacını ortaya çıkarmış durumda.İzmir de özellikle üniversite bölgelerinde çokça hızlı olan 1+1 konut kiralama ve satışları Gaziemir bölgesinde dediğimiz gibi iş dünyasına hitap ettiği için kiralamada yüksek getirisi ile satış anlamında da yatırımcısının yüzünü güldüren bir unsur olarak karşımıza çıkmakta.