21.03.2019

İSTANBUL'LA YARIŞIYORUZ

Son dönemde birçok büyük şehirden nitelikli göç alan İzmir'in bazı ilçelerdeki konut metrekare fiyatları İstanbul'un en lüks semtleriyle rekabet eder hale geldi.

Hürriyet Emlak'ın verilerine göre İzmir 'de satılık konut fiyatlarındaki yükseliş sürüyör.Türkiye ortalaması 2 bin TL olan satılık konutların metrekare fiyatı İzmir'de martta 3 bin 240 lira oldu.Bir yıllık süreçte satılık konut fiyatları Türkiye genelinde yüzde 3 artarken,İzmir'de yüzde 7 oranında yükseldi.

İzmir'de alıcısına en çok kazandıran ilçeler ise yüzde 49'la Foça ,yüzde  40'la Tire ,yüzde 32 ile Seferihisar oldu.İzmir ortalama metrekare fiyatlarında da ülke genelinin üzerinde.Metrekare bazında en yüksek değere sahip satılık konutlar 9 bin 337 TL ile Çeşme'de yer alıyor.Çeşme 'yi 5 bin 109 TL ile Güzelbahçe izliyor.

Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay,'Son bir kaç yıldır İzmir satılık konut piyasasında ciddi hareketlenme  görüyörüz.Bunda hem konut talebindeki artış ,hemde yeni projeler etken.İzmir ,konut piyasasındaki durgunluk tan en az etkilenen şehirlerden biri'dedi.

 

Kaynak:Hürriyet Ege