01.12.2021

Yükselen fiyatlara rağmen gayrimenkul satışlarındaki artış durmuyor

Son dönemde tırmanışa geçen ve ortalama bir daire fiyatının milyon seviyesini aştığı konut sektörüne olan talep durmuyor. TÜİK verilerine göre, konut satışları ekim ayında, bir önceki aya göre yüzde 7 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,9 oranında arttı. Türkiye genelinde kiralık konutların ortalama fiyatı yıllık yüzde 43, satılık konutların fiyatı ise yıllık yüzde 55 oranında artış gösterdi. İstanbul, Bursa, Ankara ve İzmir’de satılık konut fiyatlarındaki artış devam etti. Bursa’da bir süredir hareketlenme göstermeyen kiralık fiyatları, ekim ayında aydan aya ortalama yüzde 67 artışla en çok kiralık konut aranan iller arasında artış lideri oldu. Yıllık satılık fiyat değişiminde yüzde 55 ile İstanbul, yüzde 47 ile Antalya ve yüzde 39 ile İzmir ilk sıralarda yer aldı.

Konut fiyatları yıllık yüzde 44 artış gösterdi

 

Ayda 60 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 15 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan sektörünün öncü platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı Ekim 2021 emlak verilerini yayınladı. Emlakjet ekim ayı raporunda ayrıca, geçtiğimiz ay uygulamaya konan konut kredi faizi teşvikinin ev satın almayı planlayan kişiler üzerindeki etkisini ortaya koyan özel bir araştırma gerçekleştirdi.TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 7 azalırken, satışlar geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 14,9 artış gösterdi. Emlakjet verilerine göre ayrıca Türkiye genelinde kiralık konutların ortalama fiyatında bir değişiklik meydana gelmezken, yıllık artış yüzde 67 oldu. Satılık konutların fiyatı ise aylık yüzde 7, yıllık yüzde 44 artış gösterdi.

Fiyatlarda yükseliş trendi sürüyor

İstanbul’da kiralar aydan aya artmaya devam ederek ekim ayında yüzde 4 arttı. Yıllık kiralık fiyat artış seviyesi ise yüzde 150 olarak gerçekleşti. Ankara’da aylık kiralık fiyat değişimi yüzde 3 olurken, yıllık kiralık fiyatlarında iki kat artış yaşandı. Ankara’yı takip eden İzmir’de ise yıllık kiralık fiyat değişimi 1,5 kat oldu. Bursa’da bir süredir durağan bir seyir izleyen kiralık fiyatları, ekim ayında aydan aya ortalama yüzde 67 artarak en çok kiralık konut aranan iller arasında artış lideri oldu. Yıllık satış fiyatı değişiminde yüzde 55 ile İstanbul, yüzde 47 ile Antalya, yüzde 39 ile İzmir dikkat çeken iller arasında yer aldı. Türkiye’nin en çok konut aranan ilçesi ekim ayında İstanbul’un Beylikdüzü ilçesi oldu. İkinci sırada Ankara Çankaya, üçüncü sırada Ankara Keçiören, dördüncü sırada İstanbul Esenyurt ve beşinci sırada ise bir süredir hareketlenme göstermeyen Gaziantep Şahinbey oldu. Şahinbey’deki yüzde 119 oranındaki yıllık kiralık artış fiyatı dikkat çekti.