21.09.2023

Konut üreticilerinin gözü yeni kampanyada!

Herkes ev sahibi olabilecek! 

Hükümet düğmeye bastı, dar gelirliye düşük faizli yeni konut kredisi kampanyası geliyor

Geçtiğimiz günlerde açıklanan orta vadeli programla birlikte dar gelirli vatandaşlara uygun yeni konut kredisi kampanyası hayata geçirilecek. Bu program ilk kez ev alacak olan vatandaşlar için geçerli olacak. Kampanya ile uygun fiyatlı üretilecek konutlara kamu bankaları düşük faizli destek sağlayacak.

Ekonominin 3 yıllık yol haritasını geçtiğimiz günlerde açıklandı. Orta vadeli programda konuta erişememe sorunu da kritik başlıklar arasında ele alındı. Yeni müjdelerin yolda olduğu belirtildi.

HÜKÜMET HAREKETE GEÇTİ, İLK KEZ KONUT ALACAKLARA ÖNCELİK

Konutta hızla atan fiyatlar ve yüksek faiz oranları nedeniyle, 'konuta erişememe sorunu' ile 'afete dayanıklı konut inşası' başlıkları da orta vadeli programda yerini aldı.

Kredi kullanım şartı içinse şu bilgilere yer verildi. Kamunun uygun koşullarda sağladığı konut kredileri ilk kez konut edinimini destekleyecek. Dar ve orta gelirli vatandaşlar için belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayan projelere tesis edilecek.

KAMU BANKALARI KREDİ MUSLUĞUNU AÇACAK!

İnşaat sektörü dar ve sabit gelirliye uygun fiyat aralıklarıyla konut üretimine başlıyor. Kamu bankaları da konut kredisi kampanyası ile destek verecek.

 

YENİ PROJELER GELİŞTİRİLECEK

6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerde depremin hasarlarının telafisine yönelik projelere öncelik verilecek. Böylelikle, Yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek. Dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkanı artırılacak.

 

BDDK'DAN KONUT KREDİSİ KARARI ÇIKMIŞTI

BDDK, ağustos ayında önemli bir karar imza atmıştı. İkinci konutunu alacak olanlara yönelik kredi kısıtlaması getirilmişti. Tüketiciler, ikinci ev alımında eskiye göre yüzde 75 daha az kredi kullanabilecek. Kısıtlama ilk ev alımında uygulanmayacak. Böylelikle krediler evini ilk kez alacak olanlar için daha avantajlı olacak.